Räppäri Gettomasa eli Aleksi Lehikoinen tekee paluun lähes kahden vuoden mittaiselta tauolta.
Gettomasa kertoi asiasta keskiviikkona medialle Jyväskylän kaupungintalolla järjestetyssä tiedotustilaisuudessa. Samalla hän paljasti julkaisevansa myöhemmin tänä vuonna uuden Aitous ei oo myynnissä -singlen.
Paluuta juhlistetaan näyttävästi, sillä ensimmäinen keikka nähdään 13.6.2026 Jyväskylässä Hippoksen Pesäpallostadionilla.
Tapahtuman ennakkolipunmyynti käynnistyy torstaina 8.1. Valion TikTok-tilillä. Yleinen lipunmyynti alkaa maanantaina 12.1. kello 9.
Lue myös: Gettomasa teki paluun someen – tältä hän näyttää nyt! – ”Rahat loppu?”
Selkäkivut riesana
Gettomasa kertoi tilaisuudessa avoimesti myös voinnistaan. Tauko ei ole kulunut pelkästään uuden musiikin parissa, vaan artisti on keskittynyt tietoisesti myös terveytensä kohentamiseen.
– Olen mietiskellyt elämää ja syntyjä syviä. Jouduin ottamaan vähän terveydellisistä syistä itselleni aikaa. Minulla oli aika pahoja fyysisiä ongelmia selän kanssa, Gettomasa paljasti tiedotustilaisuudessa, joka oli katsottavissa Ilta-Sanomien livelähetyksestä.
Artisti kertoi, että hänen vuoden 2024 keikkansa olivat selkäkipujen vuoksi poikkeuksellisen raskaita.
– Viimeinen keikkakesä oli todella raskas. En pystynyt seisomaan ollenkaan ilman kipua. Silloin tein päätöksen, että pitää saada terveys kuntoon ennen kuin jatketaan hommia, räppäri kertoi.
Räppärin yllätykset eivät jääneet vain musiikin puolelle. Elintarvikeyritys Valio ilmoitti keskiviikkona (7.1.) aloittavansa yhteistyön Gettomasan kanssa. Yhteistyötä kuvataan taidon, aitouden ja erinomaisuuden liitoksi.
”Taito syntyy työstä. Sisusta. Palavasta intohimosta. Sitä ei voi näytellä. Eikä sitä ei voi ostaa. Mä juoksin kymmenen vuotta niin kovaa, että lopulta mun kroppa ja mieli sanoivat pysähdy. Taitoa tärkeämmäksi olivat tulleet sen tarjoamat ulkoiset saavutukset. Kun kaikki pysähtyi jäljelle jäi vain yksi kysymys. Mikä oikeasti merkitsee? Ei status. Ei raha. Vaan taito. Rakkaus itse tekemistä kohtaan.”, Gettomasa kertoo tiedotteessa.