Janni Hussi ja Joel Harkimo pudottivat eilen todellisen pommin: pariskunta on päättänyt erota vain kahden avioliittovuoden jälkeen. Hussi kertoi eron syyksi sen, että parin tulevaisuudensuunnitelmat menivät ristiin.
– Me ollaan tämän kevään aikana tultu useiden keskustelujen jälkeen lopputulokseen, että meidän tulevaisuuden visiot eivät lopulta kohtaa, Janni kertoi Instagramissa.
Lue myös: Joel Harkimo haaveili lapsista – Janni Hussilla eri suunnitelmat
Julkaisussaan Janni kertoi, että he aikovat jättää avioerohakemuksen lähiviikkoina ja jatkavat elämäänsä ystävinä.
– Meillä on ollut paljon iloisia ja ihania, rakkaudentäyteisiä hetkiä vuosien varrella, ja päätös on meille molemmille tosi raskas.
Nyt siivouskuningattarena tunnettu Auri Kananen on kommentoinu Hussin ja Harkimon eroa omalla sometilillään.
Auri kertoo käyneensä myös läpi julkisen eron.
– Itse julkisen eron käyneenä mua yllätti, kuinka paljon ihmiset spekuloi, ihan vääriä asioita ja olettamuksia, ja varmaan sama tapahtuu tässäkin, Auri kirjoittaa.
– Mä mietin ennen julkisuutta aina sitä, että miten julkisuuden ihmiset oikein kestää elämän kipeet asiat silloin, kun kaikki tapahtuu julkisesti, esim. just erot.
– Mut lopulta se ei ollutkaan niin kamalaa, koska pystyy vaan laittaa puhelimen kiinni, eikä sen jälkeen nää mitään juttuja.
”Ei ollut mitään pelkoa…”
Auri jatkoi aiheesta seuraavassa tarinat-julkaisussaan, jossa hän viittasi omaan suhteeseensa Sami Salmisen kanssa. Pariskunta ehti erota ennen kuin löysi tiensä takaisin yhteen.
– Sami ei ole julkisuudessa, niin ei ollut mitään pelkoa siitä, että mä törmäisin johonkin uutiseen Samin deittailusta.
– Mut toisinpäin se oli eri juttu, koska mä oon julkisuudessa, ja Sami sanokin, et hänen pahin pelko olis lukea jostain lehdestä, et mä deittailen jotain uutta, Auri paljastaa.
Vaikka Aurin tilanne ei suoranaisesti liity Janniin ja Joeliin, hän halusi jakaa omia kokemuksiaan erosta ja sen käsittelystä julkisuudessa.
– Mut paras tapa on, että ei spekuloi tai ilku eron syistä missään julkisesti, koska kukaan paitsi asianomaiset ei voi tietää, mitä kaikkea taustalla on.
Perheenlisäystä ja häät
Auri ja Sami palasivat yhteen lyhyen eron jälkeen. Parin arki sujuu nyt hyvin, esikoisen laskettu aika on lokakuussa, ja häitä on tarkoitus juhlia ensi kesänä Hämeenlinnan Vanajanlinnassa.
Asiasta uutisoi ensin Seiska.