Podcast: Martina Aitolehti lataa rajua tekstiä Stefan Thermanista isänä: ”Jumalauta jokin on oikeasti pahasti vialla”

Hyvinvointivaikuttaja Martina Aitolehti, 43, ja radiojuontaja Esko Eerikäinen, 51, käsittelevät Martina ja Esko -podcastissaan yksinhuoltajuutta.

Entinen aviopari jakaa yhteishuoltajuuden tyttärestään Victoriasta, ja lisäksi Aitolehdellä on Isabella, joka syntyi suhteesta kohuliikemies Stefan Thermanin kanssa.

Jaksossa Eerikäinen huomauttaa, että osa isistä suhtautuu vanhemmuuteen kuin viikonloppuharrastukseen. Lapset näkyvät vain perjantaina ja katoavat sunnuntaina. Tämä saa Aitolehden tarttumaan aiheeseen henkilökohtaisella tasolla ja kertomaan kokemuksiaan Isabellan isästä Stefusta.

– Tai sitten ei ole ollenkaan, niin kuin minun tapauksessani. Isabella on kanssani aina käytännössä, Aitolehti lataa jaksossa.

”Ei ole vastuunottamista soitella silloin tällöin ja laittaa parikymppiä tilille”

– Minä olen se vanhempi, joka ottaa 100-prosenttisen vastuun. En koe, että vastuunottamista on se, että soittelet silloin tällöin ja laitat silloin tällöin parikymppiä tilille, hän jatkaa.

Eerikäinen toteaa jaksossa, ettei pysty edes kuvittelemaan tilannetta, jossa hän kantaisi sataprosenttisen vastuun lapsestaan. Aitolehti vastaa tähän pysäyttävällä ajatusleikillä.

Lue myös: Martina Aitolehti ja Kenguru: Ero!?

– Ja mieti siihen sellainen ajatus, että tietäisit olemassaoloni ja tiedostaisit, että minua ei yhtään kiinnostaisi oma lapseni. Mietipä sellaista. Ihan hirveää mielestäni, Aitolehti sanoo.

– Mutta ei saa katkeroitua, se on ihan myrkkyä. Kaadat myrkkyä omaan lasiisi, jos teet niin. Ajattelen asian niin, että se on jokaisen oma valinta. Jos päätät valita niin, ettet halua ottaa vastuuta omasta pienestä lapsestasi, joka on osa sinua, niin jokin on vialla. Jumalauta jokin on oikeasti pahasti vialla. Minun ei tarvitse tai kannata siitä katkeroitua, vaan hyväksyä se, että hän valitsee näin. En voi sille mitään.

Myöhemmin jaksossa Eerikäinen kysyy Aitolehdeltä, olisiko liian myöhäistä, jos Isabellan isä palaisi kuvioihin vasta parin vuoden hiljaisuuden jälkeen. Aitolehti vastaa empimättä.

– Sitä pitäisi varmaan kysyä lapselta siinä vaiheessa. Kolmen vuoden päästä luulen, että Isbe on lähdössä maailmalle 16–17-vuotiaana. Hän on varmaan jo jossain Saksa–Hollanti-akselilla hevostensa kanssa, että sinne voi sitten mennä morottamaan kentän laidalle. Veikkaan, ettei enää kauheasti kiinnosta, Aitolehti toteaa.

Aitolehti ja Therman olivat yhdessä vuoteen 2020 asti, jolloin he ilmoittivat erostaan. Eerikäinen ja Aitolehti erosivat puolestaan lopullisesti vuonna 2011.

Näin Stefan Therman vastaa

Iltalehti tavoitti Stefan Thermanin puhelimitse kommentoimaan Martinan podcast-väitteitä.

– Ihan täyttä paskaa, muuta en vastaa, Therman latasi Iltalehdelle puhelimitse.


Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

guest
13 Kommenttia
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit
Masa
Masa
1 kuukausi sitten

Martina petti Eskoa Levillä ottamalla sitä itseään toiseen poskeen stefulta vessassa, tosi lady toimintaa

Sami
Sami
Vastaa  Masa
1 kuukausi sitten

Masa hae vihdoinkin apua itsellesi, sähän olet patologinen valehtelija!! On korkea aika jättää Martina ja hänen perheensä rauhaan.

Totuus
Totuus
Vastaa  Masa
1 kuukausi sitten

No nyt Masan paskapuheet selvisivät, Hän on se joka levittelee valheita eri juorupalstoilla. Stalkkaa Marttiinaa ja hänen äitiään.

Masa
Masa
1 kuukausi sitten

Lapsesta varmaan kiva lukea kun äitinsä haukkuu julkisesti isäänsä .

Ajatus
Ajatus
Vastaa  Masa
1 kuukausi sitten

Eiköhän tuon ikäinen lapsi osaa jo itsekin ajatella aivoillaan, ei lapset niin tyhmiä ole.

piia
piia
1 kuukausi sitten

No neitokaisella oli kiire saada lapsi ”MONIMILJONÄÄRIN” kanssa,vaikka oli vielä naimisissa.

Sini
Sini
Vastaa  piia
1 kuukausi sitten

Sä et siis saanut sitä ”MONIMILJONÄÄRIÄ” jota jopa isäsi toivoi ja olet siitä katkera edelleen Martinalle.

piia
piia
Vastaa  Sini
1 kuukausi sitten

Älä oo huolissaan musta,mulla on talous ihan kivalla mallilla.Faija opetti henkisiä arvoja riittävästi.Voi hyvin.

Sini
Sini
Vastaa  piia
1 kuukausi sitten

Ei tuo, sun kommenttisi kyllä ihan siltä vaikuta, et henkiset arvosi olisi kohdillaan. Hankkisit mieluummin apua itsellesi. Ihminen joka voi hyvin, ei kirjoittele tuollaisia roskalehtien kommenttikentässä..

Sini
Sini
Vastaa  piia
1 kuukausi sitten

Osui ja upposi!!!

Totuus
Totuus
Vastaa  piia
1 kuukausi sitten

Kukakohan tämä MONIMILJONNÄRI mahtoi olla? Voi ei, sä muistelet yli 20 vuotta sitten tapahtuneita asioita. Sitä tikulla silmään, joka vanhoja muistelee!! Elätkö elämääsikin mennessä….hupsista…ihan naurettavaa

piia
piia
Vastaa  Totuus
1 kuukausi sitten

Sinulla ajanlasku pikkuisen paljon hukassa:) Voi hyvin.

Totuus
Totuus
Vastaa  piia
1 kuukausi sitten

”pikkuisen paljon???”….voi sua, liian helppo tunnistettava.

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit