Oululainen kauppiaspari pahoittelee päätöstään irtisanoa kehitysvammainen työntekijä ja kertoo nyt etsivänsä hänelle uusia työtehtäviä kaupasta.
Oululaisen K-supermarket Välivainion kauppiaat kommentoivat viimeaikaista kohua Facebook-sivullaan.
Helsingin Sanomien mukaan kehitysvammainen Mika Ruonala työskenteli kaupassa 19 vuotta tuetun työtoiminnan kautta. Syyskuussa kauppaan aloittaneet uudet kauppiaat, Juha Mikkola ja Tanja Penttinen, päättivät Ruonalan työsuhteen.
Työsuhteen päättymisen ja uutisoinnin jälkeen tuhannet suomalaiset ovat kirjoittaneet K-kaupan Facebook-sivuille vihaisia kommentteja vihanaama-emojien kera.
Paniikki iski?
Nyt kauppiaille on ilmeisesti iskenyt paniikki suuren mediakohun keskellä. He kommentoivat asiaa ja kertovat saaneensa runsaasti palautetta ja heidän mukaansa ”ihan aiheesta”.
– Uuden kaupan vastaanottamiseen liittyy paljon asioita, joista pitää tehdä päätöksiä jo ennen aloittamista kaupalla. Pullohuoneen uudistuksen myötä siihen liittyvät työtehtävät olivat vähentyneet ja ne ajateltiin järjestää uudelleen. Teimme tuossa tilanteessa päätöksen vajavaisin tiedoin, liian nopeasti ja se oli väärä, päivityksessä kerrotaan.
Kauppiaspari pahoittelee Ruonalan työsuhteen päättymistä ja kertoo etsivänsä hänelle uusia työtehtäviä kaupasta.
– Olemme tästä pahoillamme. Tuetun työn merkitys on kokonaisuudessaan avautunut meille ja haluamme korjata tilanteen. Olemme kutsuneet Mikan juttelemaan mahdollisuudesta löytää hänelle uusia työtehtäviä kaupalla, minkä lisäksi myös työnohjaajan kanssa on käynnistetty keskustelu asiasta. Toivommekin, että pääsemme sopimukseen ja tapaatte jatkossa Mikaa enemmän myös myymälän puolella, julkaisussa kerrotaan.
Alapuolella kuva kyseisistä kauppiaista:
Uuden julkaisun kommenttikenttä on sekin täyttynyt kritiikistä.
– Hivenen säälittävää. Toivottavasti ei tule enää teille töihin. Ainoastaan negatiivisen julkisuuden paine, pakottaa teidät minimoimaan mainehaittaa. Ja se on jo tässä vaiheessa myöhäistä. Tehän vasta sanoitte että päätös ei ollut kenellekään yllätys ja teillä oli kuukausikaupalla aikaa harkita asiaa, kommentoi eräs Facebook-käyttäjä.
– Niin. Eli iski paniikki. Nyt yritätte pelastaa oman naamanne ”kutsumalla Mikan juttelemaan mahdollisuudesta löytää hänelle uusia työtehtäviä kaupalla”. Eli ette jostain syystä halua antaa selkeästi työnsä osaavalla ihmiselle entistä työtään takaisin tai ylipäänsä ottaa häntä takaisin. Onnittelut myös oikein muodikkaasta, etenkin tiktokista tutuksi tulleesta ”non-apologysta”, koska pahoillaan olette vain siitä, että jäitte kiinni. Voin myös lyödä vetoa, että 19 vuotta samassa kaupassa töissä ollut ihminen tuntee kyseisen kaupan ja etenkin asiakkaat paremmin kuin te, joten hänen vähättely on tässä se, joka saa teidät näyttämään tyhmältä. Myös itsetutkiskelulle olisi nyt hyvä hetki, koska asennevamma ei itsestään korjaannu, kirjoittaa toinen.
– Tämä on ikävä kyllä täydessä ristiriidassa sen kanssa mitä aiemmin sanoitte asiasta. Kesko tuskin oli onnellinen tästä kohusta ja ketjunohjauksen paine varmasti vaikuttaa tämänkin postauksen takana. Pahoitella voi tuhannesti mutta arvomaailmanne ja ennakkoluulonne tuli jo selväksi, kolmas jatkaa.
– Toivottavasti Mika ei tule enää teidän kauppaan töihin, kommentit jatkuvat.