Eräs huolestunut kansalainen on ollut yhteydessä Seiska-lehteen edesmenneen mäkihyppääjä Matti Nykäsen viimeiseen leposijaan liittyen.
Nykäsen hoitamaton hauta on herättänyt ihmetystä Jyväskylän vanhalla hautausmaalla.
Useimmat haudoilla on ollut istuksia, mutta mäkihyppylegendan haudan ympäristö on ollut viime aikoina sangen londuton näky. Haudalle on jätetty lojumaan vanhoja leikkokukkia, mutta muita istutuksia tai kukkia siellä ei ole ilmeisesti nähty pitkään aikaaan.
– Matti oli tietääkseni tarkka ihminen, joten mietin, että mitähän herra itse tuumaisi varsin karusta kukkaistutusalueestaan, silminmäkijä kertoi Seiskalle.
Voit käydä katsomassa kuvan täältä.
Pia Nykänen itkee lohduttomana hauta-arkun vieressä: ”Niin raskas päivä tänään takana”
Kuva: Pia Nykänen ikävöi edesmennyttä Mattia: ”Vaikka en enää näe sinua, olet aina osa minua”
Hoitamaton hauta on parhainta muistamista Nykäselle, niin hänen näköistään.
Miks ei se likka huolehdi isänsä haudasta kun tyrkyttää elämäänsä lehtiin väkisin menis kivenkoloon.tyhmempää saa etsiä jonkun aikaa.
Eikö niillä keräysrahoilla olisi voinut vaikka sopia Matin haudan hoidosta vaikka muutaman vuoden, kun talokin jo velattomaksi maksettu niillä itkuvirsillä..vieläkö Matista saisi jotain irti..surullista toihua..
Seurakunnat laittavat haudat kuntoon vasta kesäkuun puolenvälin jälkeen. Silloin tulevat kesätyöntekijät. Jos liian aikaisin laitat, voi yön kylmyys vaurioittaa taimia.
Eipä ole vielä monellakaan muulla talven jäljiltä kukkaistutukset ym. laitettu vielä haudoille. Normijuttu vielä tänä kesänä, kun kevät oli sen verran myöhäinen.
Ja voisi kyllä nämä julkaisuja julkaisevat pohtia myös muiden omaisten osalta, haluavatko he lööpeistä lukea läheistensä hautaan liittyviä juttuja. Kyseessä on kuitenkin sukuhauta.
Se on tätä päivää, kun korpit on kalunneet vainajan luutkin ihmisen voi unohtaa. Vaikka todennäkösesti toista samanlaist mäkikotkaa ei maailmaan synny. Lehden lööpit ja Jyväskylän kUpunki ei hyödy Matista siispä he unohtavat hänet.
Jotain epämiellyttävää on tässä naisessa
Miksi tuo otsatukka on aina niin ruma samoin nuo lilat latvat. Yritä Pia vaihtaa jo tyyliä. Oli Loppujen lopuksi Matin kans melko vähän aikaa ja nyt on niin sureva leski, joka haluaa olla jatkuvasti tyrkyllä
Taidat olla katkera nainen
Pia! Oletko noin pirun laiska?
Miten se on Pian asia? haudassahan on myös muita Matin sukulaisia. Miksi Matin sisko ei hoida hautaa?
Ehkä on vähä pitkä matka ajella Joensuusta jyväskylään ihan hautaa laittamaan! Luulisi olevan sukulaisiakin ja lähempänä.
No eikö siellä Jyväskylässä ole sekä Matin tytär perheineen että Matin sisaret? Luulisi, että joku heistä kävisi pitämässä haudan kunnossa, siivoaisi ainakin palaneet kynttilät ja kuihtuneet kukat pois. Ja kesäksihän voi seurakunnalta tilata korvausta vastaan haudan hoidon kukkasineen kaikkineen. Kustannukset voi jakaa perheenjäsenten kesken, niin ei kenenkään maksettavaksi jää kovin isoa summaa. Tuntuu oudolta, että omaiset pitävät hautaa tuossa kunnossa, eihän sen siivoamiseen menisi kuin pieni hetki, ja kesäksi sitten seurakunnalta kauniit kukkaset.
Pia -leski vois ottaa ihteensä niskast kiinni
Tai se kakara
Kyllä joka viikko itkee ikäväänsä. Haudalle voi tilata hoidon, kukat ja kastelun. Olisiko Pialla ja Matin omaisilla erimielisyyksiä. En kyllä ihmettele, sillä niin paljon Pia on hyötynyt Matista, vielä tämän kuoleman jälkeenkin.
Nimenomaan näin. Haudalle voi tilata seurakunnan puolesta hoidon, kukat ja kastelun. Jos ne kustannukset jakaa useamman henkilön kesken, ei siitä mitään suurta summaa tule per henkilö! Jäihän Matilta lesken lisäksi sukulaisiakin, hänellähän on tytär perheineen ja useampia sissruksia.
Seurakunta hoitaa vasta kesäkuun puolessa välin haudat
LOPETA JO !
Hyvää kesää sinullekin!