Arttu ”Upi” Pulkkisen maanantai-illan rajuista tapahtumista on saatu uutta tietoa.
Rappiostriimaaja Arttu ”Upi” Pulkkisen, 30, kohtalo on herättänyt huolta sen jälkeen, kun hänen maanantai-illan striiminsä päättyi rajusti Kirkkonummella.
Verkossa on epäilty Upin hypänneen tai pudonneen asuntonsa parvekkeelta. Gekkosen näkemällä tallenteella hän poistuu parvekkeen suuntaan, minkä jälkeen kuuluu voimakas tömähdys. Hetkeä myöhemmin taustalla kuuluvat hälytysajoneuvojen sireenit ja niiden valot välkkyvät asunnon verhoissa. Itse putoamista videolla ei näy.
Nyt tapauksesta on saatu ensimmäisiä rauhoittavia tietoja.
Ilta-Sanomien haastatteleman silminnäkijän mukaan loukkaantunut henkilö makasi tapahtumapaikalla tajuttoman oloisena ja sai ensihoitoa. Paikalla oli useita viranomaisyksiköitä ja lääkärihelikopteri.
Länsi-Uudenmaan poliisi on vahvistanut, että Kirkkonummella oli ihmisen terveyteen liittyvä tehtävä ja ettei tapauksessa kuollut ketään. Poliisi ei myöskään epäile asiassa rikosta.
Lue lisää: Tunnetun rappiostriimaajan epäillään hypänneen parvekkeelta kohtalokkain seurauksin
Näin Pottukoira kommentoi asiaa Gekkoselle
Rappiostriimaaja Pottukoira, oikealta nimeltään Jouko Kärkkäinen, kommentoi Upin tilannetta tiistaina Gekkoselle.
Oletko kuullut mitään Upin tilanteesta?
– Se on varmaan tiedoton. Luulisin että teholla makaa, Pottukoira kommentoi.
Pottukoira antaa ymmärtää tietävänsä tapauksesta enemmän, mutta ei halua avata asiaa tarkemmin.
– Kyllä minä tiedän tästä, mutta en voi kertoa, Kärkkäinen sanoo.
Gekkosen tietoon on tullut myös väite, jonka mukaan Pulkkinen olisi saanut vakavia vammoja jalkoihinsa putoamisen yhteydessä. Kärkkäinen ei vahvista tietoa, vaan suhtautuu siihen epäillen.
– Niin tuo Uunokin oli kirjoittanut, että jalat, mutta Upin äiti ei ole medialle kertonut mitään. Tuo tietolähde täytyy olla tuulesta temmattu, Kärkkäinen kommentoi Gekkoselle.
Kärkkäinen arvioi, ettei Upi välttämättä pysty kommentoimaan tilannetta itse vielä pitkään aikaan.
– Ei taida vähään aikaan olla kertomassa. Joutuu seurantaan ja hoitoon, jos selviää hengissä, Pottukoira kertoo.
Mitä hittoo tuo pottu asiasta tietäisi?? Kieksikö se juoruaa?
Pottukoiraa ei kannata uskoa