Henny Harjusolan ääni on muuttumassa pysyvästi leikkauksen seurauksena.
Somevaikuttaja ja kampaamoyrittäjä Henny Harjusola kertoo käyneensä glottoplastiassa eli äänen feminisointileikkauksessa.
Harjusola julkaisi ennen operaatiota videon, jolla hän hyvästeli vanhan äänensä.
– Tämä on viimeinen kerta, kun kuulette ääneni tällaisena, Henny totesi.
Glottoplastiassa äänihuulia muokataan siten, että äänen korkeutta voidaan nostaa. Harjusola kertoo harjoittaneensa ääntään jo vuosien ajan, mutta kokeneensa siitä huolimatta ajoittain epämukavuutta oman äänensä kanssa.
Leikkauspäätös ei syntynyt hetkessä. Harjusolan mukaan hän pohti toimenpidettä pitkään ennen lopullista ratkaisuaan.
– Nyt me oikeastaan odotetaan yhdessä, miltä mun ääni tulee kuulostamaan, hän kertoo.
Lue myös: Oho! Henny Harjusola esitteli uuden kumppaninsa tulppaanipellolla – Kuvat!
Operaatio on nyt takana ja Harjusolan mukaan kaikki sujui hyvin. Ensimmäisen viikon hän joutuu olemaan puhumatta, minkä jälkeen ääntä saa alkaa käyttää vähitellen enemmän.
– Ensimmäisen viikon puhelevon jälkeen saan pikkuhiljaa alkaa puhua enemmän, ja noin kolmen kuukauden kohdalla äänen pitäisi alkaa asettua lähemmäs lopullista tulostaan.
Harjusola iloitsee myös siitä, että vastaavaa hoitoa on mahdollista saada Suomessa.
– Oon myös ihan älyttömän onnellinen siitä, että meillä Suomessa on mahdollista saada tällaista hoitoa transnaisille. Se ei todellakaan ole kaikkialla maailmassa itsestäänselvyys, Henny kirjoittaa.
Harjusola on puhunut julkisuudessa avoimesti myös muista ulkonäköönsä ja sukupuolenkorjaukseensa liittyvistä toimenpiteistä.
Näyttää laihalta Sara Siepiltä😍