Sara Parikka ja Mikko Parikka kauppaavat Espoon ökykotiaan kovalla hintalapulla.
Salkkareista tutut Sara Parikka ja Mikko Parikka ovat laittaneet Espoon Kurttilassa sijaitsevan hulppean kotinsa myyntiin.
Vuonna 2020 valmistuneesta 137-neliöisestä hirsitalosta pyydetään peräti 768 000 euroa. Kodissa on viisi huonetta, sauna, korkea olohuone ja suuret ikkunat. Pihalta löytyy myös muun muassa terassia ja ulkoporeallas.
Lue myös: Sara Parikka osti lapsilleen hienot vappupallot – päivitys aiheutti surua
Parikoiden koti on tullut vuosien varrella tutuksi myös somesta ja televisiosta. Nyt hulppea lukaali etsii uutta omistajaa, eikä avaimia irtoa aivan pikkurahalla.
Muuttoa on ehditty jo enteillä, sillä Sara on kertonut perheen kiertäneen asuntonäytöillä, sillä nelilapsisen perheen tilantarve on kasvanut.
Voit katsoa myynti-ilmoituksen ja kuvat talosta Oikotie.fi-sivustolta.
Sara kertoi hiljattain Sijoituskästi-podcastissa, ettei perhe haaveile miljoonatuloista huolimatta suuremmasta talosta tai uusista autoista.
– Jännittää, että joutuisi kultahäkkiin. Että yhtäkkiä elämisen kustannukset olisivat niin isot, että miten sitä ylläpitää, Parikka pohti podcastissa.
Parikoilla on neljä lasta. Matilda syntyi vuonna 2014, Mimosa vuotta myöhemmin ja Milena vuonna 2020. Perheen kuopus syntyi lokakuussa 2025, mutta hänen nimeään ei ole kerrottu julkisuuteen.
Sara ja Mikko ovat olleet yhdessä vuodesta 2009 ja menivät naimisiin vuonna 2014. Koko kansan tietoisuuteen he nousivat Salatut elämät -sarjasta, jossa he näyttelivät Peppi Puolakaa ja Jiri Viitamäkeä.
Lue myös: Sara ja Mikko Parikka: vauva syntyi! – Katso kuvat synnytyssairaalasta
Talon myynnistä uutisoi ensimmäisenä Seiska.