Leukemiaan sairastuneelta Milla Madetojalta pysäyttävä julkaisu – ”Kiitos elämä”

Leukemiasta toipuva Milla Madetoja pysähtyi Lapin yöttömään yöhön.

Uutisankkuri Milla Madetoja on jakanut Instagramissa tunnelmiaan Lapin kesästä ja elämän pienistä mutta merkityksellisistä hetkistä.

Leukemiasta toipuva Madetoja suuntasi pyöräretkelle Ylläksen Kukastunturille, jota hän kuvailee yhdeksi omista sielunmaisemistaan. Julkaisun kuvissa hän polkee tunturimaisemissa auringon kajastaessa taivaanrannassa.

Lue myös: Leukemiaan sairastunut Milla Madetoja avautui Ylelle: ”Se tuli täytenä shokkina”

– Kiitos elämä! Madetoja kirjoittaa.

Retki osui samalla erityiseen ajankohtaan, sillä Ylläksen seudulla aurinko laski ensimmäisen kerran sitten toukokuun.

– Tää oli viimeinen yötön yö täällä Ylläksen tienoilla, hän kertoo.

Lue myös: Milla Madetoja julkaisi rankan päivityksen syövästä – ”Kaikki on epävarmaa”

Lappi on tullut Madetojalle tutuksi myös talvisemmissa merkeissä. Hän vietti alueella aikaa jo keväällä laskettelun parissa.

Madetoja on puhunut julkisuudessa avoimesti sairastumisestaan ja siitä, kuinka vakava diagnoosi muutti hänen suhtautumistaan elämään. Hänellä todettiin leukemia alkuvuodesta 2025 sattumalta otettujen verikokeiden yhteydessä.

Hoitojen lisäksi Madetoja tarvitsi kantasolusiirron. Sopiva luovuttaja löytyi läheltä, sillä hänen siskonsa pystyi toimimaan luovuttajana.

Madetoja on korostanut, ettei halua kuvailla syövästä paranemista taisteluksi. Hänen mukaansa sairaudesta selviytyminen ei ole kiinni ihmisen tahdonvoimasta.

Viime kuukausina hän on muistuttanut seuraajiaan myös siitä, ettei huomista ole luvattu kenellekään. Lapin yöttömän yön keskellä viesti konkretisoitui jälleen: hyvistä hetkistä kannattaa pitää kiinni silloin, kun ne ovat käsillä.

Madetoja toipuu akuutista leukemiasta. Rankat hoidot ja kantasolusiirto ovat tehonneet hyvin, mutta hänen vointiaan seurataan edelleen säännöllisissä kontrolleissa.

Lue lisää: Ylen uutisankkuri Milla Madetoja iloitsee: Syöpä selätetty!

Milla vetoaa kantasolurekisterin puolesta

Madetoja on käyttänyt kokemustaan myös tärkeän asian edistämiseen. Hän muistuttaa, että kantasolusiirto kuuluu elinsiirtoihin ja voi olla leukemiaa sairastavalle viimeinen mahdollisuus pysyvään paranemiseen.

Madetojalle sopiva luovuttaja löytyi lopulta omasta perheestä, sillä hänen siskonsa pystyi luovuttamaan kantasoluja. Kaikilla tilanne ei kuitenkaan ole yhtä hyvä. Madetojan mukaan Suomessa joka viidennelle kantasolusiirtoa tarvitsevalle potilaalle ei löydy sopivaa luovuttajaa.

– Sinä voit pelastaa jonkun hengen, hän vetoaa.

Kantasolurekisteriin voivat liittyä 18–35-vuotiaat. Lisätietoa ja liittymisohjeet löytyvät Veripalvelun sivuilta.

Lue myös: Leukemiaan sairastunut Milla Madetoja julkaisi paljonpuhuvan videon

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

guest
0 Kommenttia

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit