Seiska: Viranomaiset veivät Johanna Tukiaisen lemmikit

Johanna Tukiaisen lyhyt Ruotsin-matka päättyi ikävään yllätykseen. Seiska uutisoi, että vain vuorokauden poissaolon aikana eläinsuojeluviranomaiset olivat menneet hänen asuntoonsa poliisin avustuksella ja vieneet lemmikit mukanaan.

Tukiaisen mukaan hän oli ollut Ruotsissa tapaamassa tytärtään. Asunnosta haettiin kaksi koiraa sekä pupu, eikä hän tiedä, kuka ilmoituksen teki. Eläinten takaisin saaminen maksoi hänelle satoja euroja.

Koirat ovat jo palanneet kotiin, mutta pupu on edelleen Viikissä eläinsuojelun tiloissa, eikä Tukiainen aio lunastaa sitä takaisin.

-Ilmoitus-

– Se on ehkä menossa jollekin ystävälleni, jos joku on kiinnostunut… Se pupu ei ehkä viihdy koirien kanssa samassa paikassa, Tukiainen kertoo lehdelle.

Hän kertoo Seiskalle aikovansa tehdä tapauksesta valituksen ja sanoo, että viranomaiset vaativat koiria myös trimmattaviksi.

– Aion ehkä tehdä koko tästä ruljanssista valituksen jonnekin. Pesen ja trimmaan itse koirani, ne ovat kaikin puolin hyvässä kunnossa, hän kertoo Seiskalle.

Tuksulla on taustalla aiempi tuomio eläinsuojelurikkomuksesta, josta nainen sai sakot.

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

guest
1 Kommentti
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit
Sandy
Sandy
2 minuuttia sitten

Tämö akka ei opi koskaan mitäään. Eläimet otetaan pois ja lapsikin. Pitäis nuo koirat ja puput ynnä muut lopullisesti kieltää tuommoiselta holtittomalta ämmältä. Täysi tajuton epävakaa persoona. Vankila ois paras paikka hänelle niin ei pääsis enään aiheuttaan harmia kenellekkään.👿☠️😠

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit