Leukemiaan sairastunut Ylen uutisankkuri Milla Madetoja kertoi tuoreita kuulumisiaan Instagram-tilillään ja kiitteli saamastiin viesteistä.
– Kiitos viesteistänne, on ollut aivan tavallisia päiviä. Eli parasta mitä voi, Madetoja kirjoittaa julkaisunsa yhteydessä.
– Aamu-uinteja tuulessa ja hämärässä, kavereita, tanssikisoja, futista ja labroja. On tullut myös ihan hyviä uutisia, hän jatkaa.
Millan mukaan hän on saanut runsaasti viestejä ja kysymyksiä Linnan juhliin liittyen, mutta hän muistuttaa, ettei juonna tapahtumaa tänä vuonna.
Madetojan sairausloma jatkuu vielä toistaiseksi.
– Sairauslomani jatkuu vielä hyvän aikaa. Palaan töihin ja ruutuun sitten joskus. Siihen asti luen, neulon, hiihdän ja elän ikinälkäistä elämää, hän kertoo.
Uutisankkuri kertoi syöpädiagnoosistaan heinäkuussa. Hän totesi hiljattain Ylen haastattelussa, että leukemia tuli täysin yllättäen.
– Se tuli täytenä shokkina. Minulla ei ollut edes mitään leukemiaan viittaavia oireita, hän sanoi Ylelle.
Lue lisää: Leukemiaan sairastunut Milla Madetoja avautui Ylelle: ”Se tuli täytenä shokkina”
Aiemmin hän kertoi Instagramissa saaneensa kantasolusiirron. Luovuttajana toimi hänen oma siskonsa.
– Kantasolusiirtoa käytetään muun muassa leukemian hoidossa silloin kun kaikki muut keinot on jo käytetty. Siirto on monelle se viimeinen toivo, Madetoja kirjoitti Instagramissa.